خانهمقاله برش لیزری ام دی اف

برش لیزری ام دی اف

18 تیر 1403
0 50
برش لیزری ام دی اف

یکی از فناوری های بکار گرفته شده در اغلب صنایع سازنده ی چوب و ام دی اف ، برش لیزری ام دی اف می باشد که به دلیل ساختار یکنواخت محصول نهایی ؛ ساده ترین خواص پردازش را ارائه می دهد . این نوع برش لیزری در کارگاه های ساخت مبل ، ساخت گیفت و باکس چوبی هدیه ای بسیار به کار می رود .

برش لیزری ام دی اف

بسیاری از صنایع امروزه از فناوری برش لیزری برای برش تخته ام دی اف استفاده می کنند . تخته فیبر MDF به دلیل کیفیت سطح بالا و ساختار فیبر یکنواخت ، ساده ترین خواص پردازش را ارائه می دهد . به همین دلیل است که MDF اغلب در ساخت مبلمان ، مدل های معماری ، ساخت نمونه اولیه ، برای هدیه یا وسایل تزئینی یا اسباب بازی استفاده می شود . با استفاده از فناوری لیزر می توانید ام دی اف را به ضخامت تا 15 میلی متر و با کیفیت خوب به سرعت برش دهید . چگالی بالای فیبر این ماده را برای برش لیزری مناسب می کند . جزئیات ظریف را نیز می توان به راحتی تولید کرد . لبه تیره در بسیاری از موارد به عنوان عنصر طراحی استفاده می شود . برش و حکاکی تخته فیبر با چگالی متوسط ​​از یک سر لیزر اسکن شده X-Y برای اعمال نور لیزر منسجم به یک نقطه متحرک استفاده می کند و موادی را که نور به آن برخورد می کند از بین می برد و تبخیر می کند. این فرآیند می‌تواند با قدرت و نرخ تغذیه بالا اجرا شود تا مواد را در فرآیندی به نام برش لیزری برش دهد. از سوی دیگر، حکاکی لیزری از کاهش قدرت و نرخ تغذیه ریز برای برش جزئی در عمق مواد استفاده می‌کند و مواد را حذف می‌کند تا برجستگی‌ های دو بعدی و سه بعدی در ضخامت ایجاد شود . تنظیمات ایده آل لیزر مانند قدرت ، سرعت و فاصله کانونی بسته به عوامل مختلفی مانند نوع MDF و ضخامت مواد متفاوت است . به عنوان مثال در برش لیزری ام دی اف ، برای برش MDF از حداقل 40 وات توان لیزر CO2 استفاده می شود . این امکان برش تک پاسی با ضخامت های 3 میلی متر و 6 میلی متر را فراهم می کند و احتمالاً به برش چند گذری برای MDF 12 میلی متر و 18 میلی متر نیاز دارد . برای حکاکی ام دی اف ، لیزرهای کربن دی اکسید کم توان می توانند نتایج عالی داشته باشند، اما احتمالاً در کل عمق برش تک گذر محدود خواهند بود. قدرت بهینه و سرعت تغذیه نیز به شدت به توان لیزر برای برش بستگی دارد . فاصله کانونی یک پارامتر مهم و متغیر است. اپتیک‌های فاصله کانونی کوتاه‌تر (حدود 38 میلی‌متر) نقطه‌ای با قطر بسیار کوچک روی مواد ایجاد می‌کنند تا وضوح و چگالی توان بالایی داشته باشند که امکان برش بسیار سریع را فراهم می‌کند. با این حال ، این فقط برای مواد بسیار نازک (تا 3 میلی متر) مناسب است، زیرا واگرایی (یعنی زاویه مخروط انرژی نور) قابل توجه است و برش های عمیق تر موازی نخواهد بود. این مقاله مروری بر تکنیک ها و تجهیزات برای به دست آوردن بهترین نتایج در هر دو برش و حکاکی ام دی اف ارائه می دهد .

برش-لیزری-ام-دی-اف

برای خرید لیزر فایبر در صنایع و کسب و کار ها ، بایستی یک سری نکات از قبیل ؛ سرعت و دقت بالای دستگاه ، کیفیت خروجی و خدمات پس از فروش …

نحوه برش لیزری و حکاکی ام دی اف اکسترود شده

حکاکی و برش لیزری ام دی اف یک فرآیند متوالی است که در آن هر مرحله باید مناسب باشد تا نتیجه ای با کیفیت عالی بدست آید ، برای انجام برش لیزری چوب و یا به عبارتی حکاکی ام دی اف اکسترود شده لازم است مراحل زیر را انجام دهید ؛

  • طرح را بیابید یا ایجاد کنید. ایجاد طرح های برش پایه را می توان در دو بعدی CAD با ابتدایی ترین بسته های طراحی به دست آورد. حکاکی می تواند چند لایه باشد، در این صورت طرح ها از یک بسته 3 بعدی CAD (یا مجموعه ای از طرح های دوبعدی با دقت پوشیده شده که در آن عمق برش به صورت دستی کنترل می شود) بهره می برند.
  • مواد نمونه را در برش لیزری خود قرار دهید و تأیید کنید که تنظیمات برای یک برش با کیفیت خوب درست است. تنظیمات لیزر مانند فاصله کانونی اپتیک، توان لیزر، نرخ تغذیه، کمک هوا، و تنظیمات استخراج را بهینه کنید.
  • دستورالعمل های طراحی برش/حک را از طرح در دستگاه برش لیزری آپلود کنید.
  • مواد واقعی قطعه را روی بستر دستگاه قرار دهید.
  • برنامه برش یا حکاکی را اجرا کنید.

نحوه برش و حکاکی لیزری ام دی اف ریخته گری

مراحل حکاکی و برش لیزری ام دی اف ریخته گری بسته به برند دستگاه و ام دی اف متفاوت است . بنابراین توصیه می شود دفترچه راهنمای نحوه برش و حکاکی لیزری ام دی اف ریخته گری را بررسی کنید . در زیر توصیه های کلی برای برش لیزری و حکاکی ام دی اف ریخته گری آمده است :

  • ام دی اف در فرآیند برش دود تولید می کند که برای جلوگیری از لک شدن باید به سرعت حذف شود . حذف دود نیاز به کمک هوا دارد و لنزها / اپتیک برای آلودگی بررسی شوند . برای پاکسازی سریع دود باید از استخراج کافی استفاده شود .
  • دود برخی از مارک های ام دی اف می تواند حاوی فرمالدئید سمی باشد که توسط اجزای چسب منتشر می شود. انتخاب گرید چسب فقط در اروپا و به میزان محدودی در ایالات متحده عملی است، زیرا تولید به شدت منطقه‌ای است و همه کارخانه‌ها به چسب‌های کم سمیت روی نیاورده‌اند. بنابراین استفاده از ام دی اف با فرمالدئید کم یا صفر توصیه می شود .
  • ام دی اف به شرایط برش حساس است. توان بیش از حد، نرخ تغذیه کمتر، عمق بیش از حد تک برش، و تنظیم اشتباه فاصله کانونی اپتیک دستگاه، همگی می‌توانند منجر به برش‌های سوخته و بد رنگ شده و مناطق متاثر از گرما (HAZ) فراتر از برش شوند . به عنوان نقطه شروع برای برش آزمایشی، مراقب باشید که فاصله کانونی اپتیک را با توجه به مشخصات سازنده تنظیم کنید . مقاله ی ( نحوه انتخاب فاصله کانونی برای لنز لیزر CO2 ) توضیحات لازم را در مورد تنظیم اصولی فاصله کانونی اپتیک لیزر ارائه داده است .

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی دستگاه برش لیزر فایبر
لیست دستگاه های برش لیزر فایبر
نمایش همه