خانهکاربرد دستگاه برش لیزری در صنایع مختلف

کاربرد دستگاه برش لیزری در صنایع مختلف

دستگاه های برش امروز به قدری به زندگی های ما نفوذ کرده اند که قطعا با نگاهی به اطراف تان ردپای زیادی از آنها می بینید. از منزل شخصی خود گرفته تا جایی که در آن کار می کنید، همه و همه تاثیراتی از این تکنولوژی نوین گرفته اند. همانطور که احتمالا می دانید این دستگاه ها همان دستگاه های برش لیزری هستند که امروز بسیاری از صنایع را به خود وابسته کرده اند!! این روش به حدی در تولید گسترش پیدا کرده است که روش سنتی را تا حدود زیادی به عقب رانده و انقلابی در خط تولید به راه انداخته است! کاربرد این دستگاه ها به قدری زیاد است که اجسام متنوعی از نوع فلزی و غیر فلزی برای برش و طراحی وابسته به آنها هستند. در این مقاله نوین تاک تبریز با ما همراه باشید تا در خصوص کاربرد دستگاه برش لیزری در صنایع مختلف صحبت کنیم.

دستگاه برش لیزر فایبر

روش کار این دستگاه ها به گونه ایست که اشعه لیزر را بواسطه یک خروجی قوی بر جسم موردنظر می تاباند. در نتیجه این امر قسمتی از جسم موردنظر را که نیاز است، حکاکی کرده یا می سوزاند و در یک پروسه عالی نتیجه دلخواه بدست می آید. اگر شما در خصوص این دستگاه ها اطلاعاتی ندارید و نمی دانید چه هستند و زمینه کاری شان چیست، به صفحه دستگاه برش لیزر فایبر از سایت نوین تاک تبریز مراجعه کنید تا همه چیز را در خصوص این دستگاه ها به شما بگوییم. در واقع شما با مطالعه کامل این صفحه از هر گونه اطلاعات اضافی در خصوص این دستگاه ها بی نیاز خواهید شد.

 دستگاه برش لیزر فایبر

دستگاه های برش لیزری علاوه بر کاربرد وسیع در صنایع مختلف، در کسب و کارهای کوچک و حتی خانگی نیز به وفور به کار می روند. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم صنایع متنوعی در ساخت محصولات خود از این دستگاه ها استفاده می کنند. از جمله آنها می توان به مواردی چون صنایع هوافضا، صنایع ساختمانی، صنایع پزشکی، صنایع نظامی، صنایع مربوط به فیزیک و شیمی، آزمایشگاهی و پژوهشی، خودروسازی، ارتباطات و… اشاره کرد. در ادامه به کاربرد دستگاه برش لیزر در هر یک از این صنایع خواهیم پرداخت. با نوین تاک تبریز همراه باشید!

کاربرد دستگاه برش در صنعت خودرو سازی

در خودروسازی قطعات زیادی وجود دارد که طراحی و ساخت آنها با پیچیدگی های بسیار همراه است. اما کمک گرفتن از دستگاه های برش لیزر آن را بسیار ساده تر از قبل کرده است. دقت داشته باشید که وابستگی این صنعت به این دستگاه ها تا آنجاست که می توان گفت طراحی و ساخت قطعات مورد نیاز آن تنها بواسطه دستگاه های برش لیزر امکان پذیر است!! برای ساده تر شدن موضوع چند مثال می زنیم. روزنه آنتن خودرو قطعه ای است که کار ساخت آن بسیار ظریف است.

کاربرد دستگاه برش در صنعت

کاربرد دستگاه برش در صنعت خودروسازی

یا قطعات هیدرفرمینگ که ساختار سه بعدی  دارند و وجود آنها برای خودروها بسیار ضروری است که دستگاه برش لیزر ساخت همه آنها را به کاری آسان بدل کرده است. همچنین می توان به کیسه های هوا یا ایربگ ها اشاره کرد که برش آنها توسط دستگاه برش لیزر انجام می گیرد. توجه داشته باشید که لیزر به آسانی این کیسه ها را برش می زند و مانع هر گونه ساییدگی در کناره های آنها می گردد.

کاربرد دستگاه برش در صنایع پزشکی

از دیگر مواردی که می توان در خصوص کاربرد دستگاه برش لیزری در صنایع مختلف نام برد، صنعت پزشکی است. برخی از تجهیزات پزشکی بودند که تا پیش از ورود دستگاه های برش لیزری به بازار امکان ساخت آنها وجود نداشت. اما با ورود این دستگاه ها به صنعت این مشکل به راحتی حل شد و این مسئله محبوبیت این دستگاه ها را چند برابر کرد! دقیق و بی نقص بودن برش های دستگاه های لیزر از یک سو و الزام بر بدون عیب بودن تجهیزات پزشکی از سوی دیگر استفاده از دستگاه های برش لیزر را به عضو جدانشدنی این صنعت بدل کرد. دقت کنید که شناسه گذاری و درج علامت بر روی تجهیزات نیازمند یک دقت بسیار بالاست که فقط از دستگاه های برش لیزر بر می آید. همچنین حکاکی نیز جایگاه ویژه ای در صنعت پزشکی دارد که توسط این دستگاه ها به زیبایی هر چه تمام تر انجام می شود.

کاربرد دستگاه برش لیزر در طراحی داخلی و دکوراسیون

دستگاه های برش لیزری به کمک طراحان داخلی هم آمده اند و طرح های بسیار زیبا و فوق العاده ای را در دکوراسیون داخلی منازل و اماکن عمومی به ارمغان آورده اند که تا پیش از این ممکن نبود. لازم به ذکر است که دقیق ترین، باکیفیت ترین و زیباترین برش بر روی ورق های فلزی و چوب توسط دستگاه های برش لیزری انجام می شود. یک سری نقش های بسیار زیبا و پیچیده وجود دارند که دستی کار کردن آنها هم کاری بسیار سخت و پیچیده بود و هم از طرفی زمان بر و شاید در یک جاهایی غیر ممکن می نمود! اما امروز نقاشان طرح های ساده و پیچیده را به راحتی و به کمک این دستگاه ها در کمترین زمان کار می کنند و اینگونه به زیباسازی منازل و اماکن عمومی می افزایند.

کاربرد دستگاه برش لیزری

کاربرد دستگاه برش لیزر در طراحی داخلی و دکوراسیون

از جمله کاربردهای این دستگاه ها در این صنعت می توان به مواردی چون زیبا سازی فضای هتل ها، رستوران ها، کافی شاپ ها، مطب ها، ویلا ها و منازل اشاره کرد. همچنین توجه کنید که دستگاه های برش لیزری توان برش بر روی هر متریالی را دارند که می توان این موارد را نام برد: بیشتر فلزات در ابعاد و ضخامت های گوناگون مانند حکاکی و برش آهن، برنج، آلومینیوم، استیل و… همچنین غیر فلزات مانند حکاکی بر روی شیشه، برش سرامیک، برش و حکاکی چرم، برش و حکاکی بر روی پارچه همچون برش کاغذ و مقوا، برش انواع چوب های طبیعی و چوب های روکش دار، برش و حکاکی پلکسی گلاس، حکاکی بر روی سنگ و…

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت قطعه سازی

همانطور که می دانید صنعت قطعه سازی صنعتی است که در آن مهندسین مجرب سعی دارند که منتاسب با نیاز صنایع مختلف اقدام به ساخت یک نمونه محصول خاص در بخش قالب سازی می کنند و پس از تایید، اقدام به تولید انبوه این محصول می نماید. توجه کنید که مهندسین طراح در این راه از متریال های مناسب و قابل تبدیل استفاده می کنند. همانطور که در بخش مربوط به صنعت خودروسازی گفتیم ساخت قطعات صنعتی در برخی از اوقات می تواند بسیار پیچیده باشد. اما دستگاه های برش لیزر با استفاده از تکنولوژی نوینی که دارند، این کار را در بسیاری از جاها بسیار سهل کرده اند. بنابراین به راحتی در این صنعت نیز نفوذ بسیار پیدا کرده اند.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت فولاد

صنعت فولاد با بسیاری از آهن آلات سفت و سخت سر و کار دارد و اشعه ی لیزر به قدری نیرومند است که زمانیکه روی بخشی از سطح متمرکز می شود، آن قسمت را ذوب یا تبخیر می نماید. بنابراین به راحتی می تواند در خصوص برش فلزات کار برش را به نرمی انجام داده و به آنها شکل دلخواه را بدهد. دستگاه لیزر برش معمولاً برای تسهیل پراکنده کردن مواد مذاب از ناحیه ی برش داده شده، از نوعی گاز کمکی استفاده می کند. توجه داشته باشید که از اصلی ترین متریال های این دستگاه ها فولاد و آهن آلات است و بنابراین یکی از مهم ترین کاربردهای دستگاه های برش لیزری همین صنعت فولاد است.

کاربرد دستگاه برش لیزر در ساخت لوازم خانگی

جالب است بدانید که این دستگاه های برش فلزات و غیر فلزات در ساخت لوازم خانگی هم کاربرد دارند و علاوه بر طراحی دکوراسیون در این بخش از منزل مسکونی نیز به درد می خورند. از این دستگاه ها در برش مورد نیاز در ساخت این لوازم خانگی همچون لباسشویی استفاده می شود.

دستگاه برش لیزر فایبر

کاربرد دستگاه برش لیزر در ساخت لوازم خانگی

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چوب

دستگاه های حکاکی و برش لیزر در صنعت چوب و برش چوب کاربرد بسیار دارند. بعضی از درب ها یا میزهای چوبی گران قیمت، با استفاده از طرح های معرق آراسته می شوند. این دستگاه ها می توانند که طرح های معرق مختلفی را سریعا و به آسانی برش دهند. بدون اینکه نیازی به اتلاف وقت زیاد جهت برش ورقه های چوبی با اره مویی باشد! همچنین توجه داشته باشید که این دستگاه ها عمل حکاکی روی چوب را با دقت و ظرافت بسیار خاص و زیبایی انجام می دهند. با این توصیف، با دستگاه های پیشرفته حکاکی لیزر می شود طرح های معرق را به صورت  تولید انبوه تولید و اجرا کرد.

مزایای دستگاه های برش صنعتی

دستگاه های برش لیزر آنقدر در صنایع مختلف نفوذ کرده اند که این احتمال وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور سایر دستگاه های قدیمی از کار بیفتند! از جمله کاربرد این دستگاه ها می توان به موارد زیادی اشاره کرد. از جمله:

    • دارای سرعت و دقت بالا، سهولت اجرای طرح مورد نظر بر روی کار و دارای هزینه کمتر نسبت به دستگاه های قدیمی
    • دور ریز و پرتی بسیار کم در کار به دلیل دقت بالای دستگاه به هنگام برش
    • قابل حمل بودن دستگاه و اشغال فضای کم در محیط کار
    • عدم نیاز به تخصص و مهارتی خاص برای کار با این دستگاه ها (فقط کافیست اپراتور کمی دقت، چاشنی کار خود کند تا کار برش را به آسانی انجام دهد) و بسیاری مزایای دیگر که شامل حال این دستگاه های پر کاربرد می شود.

سخن آخر

نوین تاک تبریز با سال ها سابقه فروش و پشتیبانی دستگاه های برش لیزر فایبر یکی از مرجع ترین شرکت های تامین کننده دستگاه های برش لیزری است. این شرکت تنها دفتر فروش شرکت مادر نوین تاک لیزر در محدوده شمالغرب کشور است که سال ها شرکتی پرآوازه در زمینه فروش این دستگاه ها بوده است. نوین تاک تبریز در طی این سال ها مشتریان بسیاری داشته است و همواره سعی اش بر این بوده که مشکلات و مسائل آنها را به بهترین شکل ممکن بررسی و حل نماید. شما می توانید با مراجعه به صفحه مشتریان نوین تاک تبریز نظرات مشتریان را در خصوص ما خوانده و از زبان آنها در خصوص کیفیت خدمات ما بشنوید.

مشتریان دستگاه فایبر

جمع بندی

در این مقاله مبحث کاربرد دستگاه برش لیزری در صنایع مختلف را تشریح کردیم. گفتیم که این دستگاه ها در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، فولاد، قطعه سازی، دکوراسیون داخلی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و … نفوذ بسیار پیدا کرده اند و کار برش و حکاکی فلزات را در این خصوص بیسار راحت کرده اند. اگر پیشنهاد و انتقادی دارید، از قسمت کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

معرفی دستگاه برش لیزر فایبر
لیست دستگاه های برش لیزر فایبر
نمایش همه