خانهمقاله چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

6 مهر 1402
0 338
چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری ، دستگاه‌های چاپ سه‌ بعدی و برش لیزری، هر دو از فناوری‌های بسیار پیشرفته و مدرن هستند و در صنایع مختلف برای تولیدات متنوع استفاده می‌شوند. هر یک از این دستگاه‌ها از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده و ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند.

همچنین، دستگاه‌های چاپ سه‌ بعدی و برش لیزری، هر دو به عنوان روش‌های برشکاری محسوب می‌شوند و بر اساس کاربردها و نوع عملکردشان تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در این مقاله، قصد داریم تفاوت‌های بین چاپ سه‌ بعدی و دستگاه برش لیزری را بررسی کنیم. بنابراین، بهتر است ابتدا مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها را مورد بررسی قرار داده و سپس به مقایسه چاپ سه‌ بعدی و برش لیزری بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نوین تاک تبریز

چاپ سه‌ بعدی چیست؟

چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری ، چاپ سه بعدی یا پرینت سه‌ بعدی، یک تکنولوژی تولیدی است که در دهه ۱۹۸۰ اختراع شده و به عنوان یک تکنولوژی بسیار پیشرفته و مدرن شناخته می‌شود. در واقع، چاپ سه‌ بعدی فرایندی است که با استفاده از یک مدل دیجیتال، آن را به یک جسم جامد و سه‌ بعدی تبدیل می‌کند. این فرایند معمولاً با قرار دادن لایه‌های نازک به صورت متوالی انجام می‌شود.

تجهیزات چاپ سه‌ بعدی، نوعی چاپگرهای طراحی مواد هستند که با استفاده از موادی مانند پلاستیک و فلز، مدل‌ها و محصولات را طراحی و ساخت می‌کنند. فرایند چاپ سه‌ب عدی در این دستگاه‌ها به این صورت است که ابتدا طرح اولیه توسط نرم‌افزار مدل‌ساز سه‌ بعدی به دستگاه داده می‌شود و سپس دستگاه، آن را به مرحله برش می‌برد.

نرم‌افزار برش در دستگاه چاپ سه‌ بعدی، پارامترهای مختلفی را کنترل می‌کند و این کنترل باعث بهبود و کیفیت بهتر چاپ سه‌ بعدی می‌شود. سپس فایل برش شده از طریق نرم‌افزار اسلایسر به چاپگر سه‌ بعدی ارسال می‌شود و با فشار دادن یک دکمه، چاپگر شروع به چاپ لایه به لایه جسم می‌کند و تا زمانی که جسم کامل و آماده برداشت شود، فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

مزایا و معایب چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

از جمله مزایای چاپ سه‌ بعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. امکان استفاده از انواع پلاستیک برای تولیدات متنوع در چاپ سه‌ بعدی.
2. قابلیت تولید اجسام و قطعات پیچیده با استفاده از فلز و پلاستیک.
3. سرعت و دقت بالا در فرآیند چاپ سه‌ بعدی.

از جمله معایب چاپ سه‌ بعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. هزینه و قیمت بالا در تولید قطعات و اجسام فلزی با استفاده از چاپ سه‌ بعدی.
2. محدودیت استفاده از چاپ سه‌ بعدی در تولید قطعات بزرگتر.

دستگاه برش لیزری چیست؟

برش لیزری، همانند چاپ سه‌ بعدی، یک فناوری بسیار پیشرفته و مدرن است که با استفاده از پرتو لیزر، قادر به برش و حکاکی بسیاری از مواد و ورق‌های فلزی به صورت دو بعدی است. دستگاه برش لیزری معمولاً در صنایع برای برش و حکاکی انواع ورق‌های فلزی استفاده می‌شود و برخی از کاربردهای مهم آن شامل استفاده در صنایع طلا و جواهرات، خودروسازی، هوافضا، صنعت چوب و غیره است.

مزایا و معایب برش لیزری

از جمله مزایای برش لیزری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تطبیق پذیری و امکان برش و حکاکی طرح‌های بسیار پیچیده بر روی متریال.
 • سرعت و دقت بسیار بالا در عملیات برش و حکاکی.
 • عملکرد آسان و قابل استفاده در بسیاری از صنایع.
 • امکان برش و حکاکی طیف گسترده‌ای از مواد.
 • قیمت ارزان و مقرون به صرفه در مقایسه با روش‌های دیگر در برش و حکاکی فلزات.

از جمله معایب برش لیزری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم امکان برش و حکاکی بر روی ورق‌های فلزی با ضخامت‌های بالا.
 • هزینه نسبتاً بالا در خرید و نگهداری دستگاه برش لیزری.

چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

مقایسه چاپ سه‌ بعدی در مقابل برش لیزری

با توجه به توضیحات ارائه شده درباره هر یک از فناوری‌های چاپ سه‌ بعدی و برش لیزری و مقایسه آنها، می‌توان فهمید که هر دو این تکنولوژی‌ها دارای کاربردها، مزایا و معایب متفاوتی در صنایع هستند و بنابراین از تفاوت‌های گوناگونی نیز برخوردارند. از جمله تفاوت‌های چاپ سه‌ بعدی و برش لیزری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت عمل در دستگاه برش لیزری بسیار بالاتر از دستگاه چاپ سه‌ بعدی است و در کمترین زمان ممکن می‌تواند ورق‌های فلزی را در تیراژ بالا برش و حکاکی کند.
 • هزینه و قیمت دستگاه برش لیزری در صنایع برای تولید محصولات مناسبتر و مقرون به صرفه‌تر از دستگاه چاپ سه‌ بعدی است.
 • چاپ سه‌ بعدی دارای محدودیت مواد جهت تولید محصولات است، اما در دستگاه برش لیزری می‌توان از انواع مواد نظیر چوب، فلز، سرامیک، پلاستیک و غیره استفاده کرد.
 •  هر دو فناوری چاپ سه‌ بعدی و برش لیزری از پرتو لیزر قدرتمند برای تولید محصولات استفاده می‌کنند، اما امکان تولید حجم بالا در برش لیزری بسیار بیشتر از چاپ سه‌ بعدی است.

قیمت دستگاه لیزر و دستگاه چاپ سه بعدی

دستگاه‌ های حکاکی لیزری و پرینترهای سه بعدی در زمان معرفی و شروع به کار بسیار پرهزینه بودند و فقط در صورت وجود کسب‌ و کاری با درآمد بالا. استفاده از این دستگاه‌ ها مقرون به صرفه بود. اما امروزه با تنوع زیاد، این دستگاه‌ها در قیمت‌ های ارزان‌تر نیز موجود هستند. البته چاپگرهای سه بعدی سطح بالا بسته به عملکرد و کیفیت همچنان قیمت بالایی دارند. اما در مقابل، دستگاه‌های لیزر با وجود کاربردهای متنوع، قیمتی کمتری دارند.

علاوه بر قیمت خرید، برخی شرکت‌ ها این دستگاه‌ ها را برای مشتریان خود به صورت اجاره‌ ای نیز در اختیار می‌گذارند. تا به نیازهای مشتریان بپاسخند و هزینه اولیه را کاهش دهند. این روش به کسب‌ و کارها و استارتاپ‌ ها کمک می‌کند تا بدون سرمایه‌ گذاری زیاد، از این تکنولوژی‌ ها استفاده کنند .

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی دستگاه برش لیزر فایبر
لیست دستگاه های برش لیزر فایبر
نمایش همه