خانهمقاله سورس لیزر

سورس لیزر

8 اسفند 1402
0 522
سورس لیزر

سورس لیزر دستگاهی الکترونیکی است که امکان تولید نور و یا همان سورس اصلی برای تولید پرتوهای لیزر در دستگاهای برش و دستگاه های جوش را در اختیار آن ها قرار میدهد و امروزه در صنعت برش انقلابی بزرگ به وجود آورده است.

سورس لیزر

سورس لیزر (مخفف واژه ی منبع نوری تقویت‌شونده یا همان تشدید تشعشع) یک دستگاه الکترونیکی است که امکان تولید نور یا پرتوی لیزری برای دستگاه جوش یا دستگاه برش لیزری را فراهم می‌کند. سورس دستگاه لیزر از قوانین اصول اساسی فیزیک کوانتومی در ساختار خود استفاده می‌کند که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، در زمینه‌های مختلفی از جمله : صنعت، علم ، پزشکی و عصر ارتباطات کاربردهای فراوانی دارد و مورد استفاده عموم قرار گرفته است.اگر بخواهیم راجب سورس لیزر، مبانی فیزیکی آن، کاربردها و پیشرفت‌های اخیر آن در این حوزه صحبت کنیم لازم به ذکر است موارد زیر را بررسی کنیم.مبانی فیزیکی توصیحاتی که راجبش میتوان بیان کرد که در تولید نور لیزر اثرگذار است . این موضوع شامل انرژیجویی یا همان تولید انرژی الکترون‌ها، تشدید تشعشع یا پرتوهای نوری، انباشته‌سازی، و انتقال رادیانت هست . و همچنین میتوان گفت، نحوه کارکرد لیزر از مراحل تولید نور لیزر از طریق انباشته‌سازی و تشدید پرتوهای نوری را اینچنین میتوان گفت که  در علم، در داخل آزمایشگاه ها از  آزمایش‌های فیزیکی پیشرفته، تحقیقات پیشرفته ی  نورسنجی و پرتو سنجی و انجام آزمایش‌های نانوتکنولوژی در برترین آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت، در  جوشکاری فلزات و برش  ، حکاکی ، اندازه‌گیری دقیق و چاپ دقیق و  تصویربرداری سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پزشکی، از لیزر در جراحی لیزری،زخم‌های جلدی و درمان بیماری‌های چشمی، حذف موهای زائد توسط دستگاه های لیزری بکار می‌رود. در ارتباطات،  در ارسال و دربافت  اطلاعات به صورت سریع و بین الملل در فیبر نوری، خواندن و نوشتن دیسک‌های نوری و سنسورهای نوری مورد استفاده قرار میگیرد.

سورس لیزر

سورس اصلی برای تولید پرتوهای لیزر در دستگاهای برش

 

 

عصر جدید صنعت با سورس لیزر

از بررسی پیشرفت‌ های اخیر در این حوزه میتوان اینگونه گفت که این پیشرفت‌ها شامل افزایش و بهبود کارایی، کاهش اندازه و هزینه ها، افزایش قدرت و دقت و توسعه فناوری‌های جدید می‌باشند. به عنوان مثال، از جمله پیشرفت‌های جدید اخیر می‌توان به رشد لیزرهای نانوساختار، توسعه لیزرهای فمتوثانیه و  رشد لیزرهای تراکمی بالا، بهبود راندمان هنگام تبدیل انرژی، و توسعه و پیشرفت لیزرهای پرتوان اشاره کرد.در نتیجه تز این لیزر به عنوان یک سورس پرتوی نوری قدرتمند و دقیق، در زمینه‌های مختلفی از جمله علم، صنعت، پزشکی و ارتباطات کاربردهای فراوانی دارد. با استفاده از مبانی فیزیکی  و توسعه فناوری‌های جدید، پیشرفت‌های چشمگیری در این حوزه به دست آمده است که باعث آسان شدن امور نیز گشته است.منبع لیزر نیاز به ارائه دو طول موج متحرک دارد که حداقل یکی از آنها قابل تنظیم باشد، بنابراین اختلاف فرکانس با ارتعاش خاصی مطابقت دارد که باید توسط SRS بررسی شود. طول موج های تحریک باید در ناحیه ای قرار گیرند که با اپتیک های میکروسکوپ استاندارد سازگار باشند و از هر گونه نواحی به شدت جذب کننده در مواد بیولوژیکی جلوگیری شود. برای تصویربرداری SRS تک فرکانس، انتخاب یک لیزر پالسی پیکوثانیه معمولاً بهینه دیده می‌شود، زیرا در لیزر عرض پالس ~6ps مربوط به وضوح طیفی 3cm-1 است. در مثال ما، یک یک لیزر پمپ 720-990 نانومتری قابل تنظیم را ارائه می‌کند و یک پرتو ثابت 1064 نانومتری به عنوان لیزر استوکس در سورس لیزر  استفاده می‌شود که محدوده 700-4000 سانتی‌متر از طیف ارتعاشی را پوشش می‌دهد. لیزرها 5 تا 6 ps هستند و دارای نرخ تکرار 80 مگاهرتز هستند، توان های اوج بالایی را با شدت متوسط ​​کم ارائه می دهند و از لیزر به صورت مکانی و زمانی همپوشانی دارند.

سورس لیزر از نوع فمتوثانیه

لیزرهای فمتوثانیه یک انتخاب محبوب برای ساخت میکروسکوپ SRS پیشرفته تر هستند زیرا می توان از شکل دهی طیفی و مدولاسیون پالس برای ارائه اسکن فراطیفی سریع استفاده کرد.

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معرفی دستگاه برش لیزر فایبر
لیست دستگاه های برش لیزر فایبر
نمایش همه